• sádrové odlitky těl
  • unikátní dárky
  • zábavná vystoupení
  • betonové sochy
  • intimní odlitky
  • zahradní sochy

Facebook

Rozhovor

Pane Kováři, kdy Vás napadlo se věnovat těmto aktivitám?
Když moje dcera studovala restaurátorství keramiky, sledoval jsem její práci. Hodně pracovala se sádrou a různými materiály. Potřebovala třeba vyrobit nějakou část nádoby podle daného vzorku a okopírovat. Byla to zajímavá práce a tak jsem si řekl, že je možné pracovat místo nádob na živých lidech. Samozřejmě se to nedá naučit jako amatér a tak jsem chodil do "učení" k ak. sochaři Daliboru Kyzlinkovi.

Máte nové nápady? A co Vás inspiruje?
Nápady a motivy vlastně chodí kolem nás, jen si jich všimnout. Zajímám se hlavně o postavy dívek a žen a to bez rozdílu věku. Například nejmladší dívka modelka měla 20 let a nejstarší 65 let. Ženské tělo je pro mě fascinující motiv pro svoji krásu, něhu a dokonalost.

Nejste jediný, kdo podobná díla tvoří, avšak jako jeden z mála používáte přírodní materiály? Proč?
Příroda patří přírodě. I materiál používám zásadně přírodní. Žádné silikonové formy, které dovedou udělat mnoho odlitků. Já vyrobím formu podle dívčího těla a ta se dá odlít pouze jedenkrát. Je to blindka, která se po odlití roztlouká. Takže jedna forma, jeden odlitek, jeden originál. Například panely klínů zhotovil Jamie McCartney použitím silikonových forem, které se daly použít vícekrát. A to je vlastně proti mému smyslu. Navíc samotné oformování trvá delší dobu a tak modelka je nucena státi mnohdy i 45 min.

Výsledky Vaší práce lze "uložit" buď do sádry, nebo do betonu. Co máte raději a proč?
Mám rád oba materiály. Každý potřebuje jiný technologický postup a dá se říci, že dokonce protichůdný. Také záleží, kam je socha určena. Pro exteriér zásadně beton nebo geopolymer a do interiéru sádra.

Neděláte jen zhmotnění něžné krásy, ale sem tam máte nějaké vystoupení, to Vás také baví?
Pro případné zájemce provádím s agenturou i předvádění v rámci oslav, workshopů a mimořádných událostí. Je to práce zajímavá a při ní poznávám nové prostředí. Rád se podělím se zájemci o moje zkušenosti a také poradím, když si tuto práci někdo chce vyzkoušet.

Procesy vašich děl jsou založené na různých chemických procesech a slyšeli jsme, že se ztotožňujete s teorií, že pyramidy v Egyptě jsou postaveny nikoliv z kamenů, ale z lidmi vytvořenými "betonovými" kvádry. Je to tak?
S názorem profesora Josepha Davidovitsche z Paříže souhlasím. Je to ovšem na dlouhé povídání a zde je velice málo oprostoru pro vysvětlení. Samozřejmě pro zájemce sděluji podstatu tohoto názoru.

Máte nějakou veselou příhodu z práce, nebo z vystoupení?
Příhod je mnoho. Třeba i to, když se nezadaří a dívka se při formování přilepí, nebo při natáčení pořadu v TV Nova divák natřel modelku přespříliš velkou vrstvou vazelíny a mně pak sádra na dívčích partiích stékala a nedržela na jejím těle a muselo se natáčení opakovat. Také si vzpomínám na jednu dívenku, u které jsem formoval zadeček ale nevěděl jsem, že na těchto místech je velice citlivá a při každém nahození sádrou ucukla. Forma se nevydařila, muselo se opakovat. Aby při druhém formování neuhýbala, musel jsem její hlavu opřít o skříňku v ateliéru a bylo vše v pořádku a forma i následně odlití se vydařilo. Při dalším formování se jedna dívenka přilepila zrovna v místech dosti choulostivých - a byla depilace a zdarma!!